2010. december 11., szombat

Spenót, ahogy nagypapám csinálta

Soha nem szerettem a spenótot, egészen addig, míg óvári papám nem csinált. 

Hozzávalók:
  • 2 l spenót - nem is tudom, mennyi lehet :). 2 l-s zacskót szoktam jól megtömni. Szerintem olyan 70 dkg körül lehet :).
  • 2 szikkadt zsemle
  • tej
  • 4-5 gerezd fokhagyma, vagy, aki nagyon szereti, lehet több is :)
  • só, bors, ételízesítő
  • zsemlemorzsa
Hajrá:
  1.  A spenótleveleket jól megmosom, szárát, vastag erét kitépkedem.
  2. Míg kicsit lecsöpög, nagyobb darabokra tépem a zsemlét, s leöntöm annyi tejjel, hogy 3/4-ig ellepje őket.
  3. A spenótleveleket egy lábasba rakom - víz, olaj nem kell alá!. Felrakom, s pár perc alatt összefonnyasztom. Akkor jó, amikor már jó sötétzöld, nem ropog, összeragad. 
  4. A levét ráöntöm a tejes zsemlékre, a spenótot adagonként vágódeszkára teszem. A spenótra rakok egy adag - mindegy, hogy mekkora részét, az a fő, hogy a végén mind a kettő egyszerre fogyjon el - kinyomkodott zsemlét, s együtt összevágom. Ízléstől függően kisebb, vagy nagyobb darabokra. A lényeg, hogy kb. egyforma darabok legyenek, s jól elkeveredjenek.Ha kész, tálba rakom, s jöhet a következő adag, míg el nem fogy.
  5. A lábasba - amiben fonnyasztottam - teszek egy evőkanál olajat, s belevágom a foghagymákat.
  6. Kicsit megpirítom, majd jöhet bele a spenótos zsemle. Sózom, aki szereti, borsozhatja is. Egy kevés ételízesítőt is szoktam beleszórni. Kicsit átforgatom, majd ráöntöm a tejes-spenótos levet, ami a nyomkodás után maradt. Ha túl sűrű lenne, akkor még öntök hozzá tejet, vagy vizet.
  7. 15 percig rotyog, majd megszóróm 2-3 ek zsemlemorzsával - ha túl híg, akkor kicsit többet is rakhatunk bele.
  8. Főtt tojással, paprikával esetleg krumplival, vagy virslivel szervírozzuk.
Jó étvágyat! :).

Töki pompos

Ennek a receptnek az alapját a No salty oldalról vettem:):):).

Hozzávalók:
  • 50 dkg finomliszt
  • 3-4 közepes krumpli
  • fél csomag - 2,5 dkg élesztő, vagy egy zacskó szárított
  • 2,5 dl langyos víz
  • 1 kk. cukor
  • 1 kk. só
Hajrá:
    1. A krumplit héjában megfőzzük, vigyázva, hogy ne legyen túl vizes. Mikor kész, még melegen megpucoljuk és átnyomjuk, majd félrerakjuk. Addig hűl, míg folytatjuk a munkát :).
    2. 2,5 dl vizet - egy csésze - berakok a mikróba 10-15 másodpercre, nem többre. Ha túl meleg a víz, akkor tönkremegy az élesztő, s nem tudja felnyomni a tésztát. Belerakom a cukrot, elkeverem, majd beletöröm az élesztőt. Félrerakom.
    3. Jól átszitálom a  lisztet, hogy levegős legyen a tészta. Belerakom a sót, s jól elkeverem. Jöhet bele a krumpli, amit elkeverek benne. 
    4. Ha feljött az élesztő, akkor a masszába öntöm, s gyors mozdulatokkal összedolgozom. Az egészet langyos - nem meleg,. mert megsül :) - helyre teszem, míg megcsinálom a tetejére valót.
    5. Ez a kedvenc részem. Lehet kreatívkodni. A tészta hasonlít a pizzára, tehát bármit lehet tenni rá.
    6. Néhány ötlet:
      1. Eredeti: Nagy doboz tejfölbe belekeverek 4-5 duci gerezd fokhagymát, jól megsózom. Felvágok 3 lila hagymát karikákra, 25 dkg császárszalonna darabokra és reszelek 30 dkg reszelt sajt.
      2. Mivel szeretem szoktam csinálni baconöset. Paradicsomos alapot keverek hámozott paradicsomból (leturmixolom a levél együtt, így jól kezelhető szószt kapunk), zöld fűszerekből, sóbol, borsból. Kell még hozzá egy kis csomag szeletelt bacon, 2 nagyobb vöröshagyma és persze sajt a tetejére.
      3. Aki a merészebb változatokat szereti keverhet 2 dl tejszínt 1 evőkanál tormakrémmel - bármilyen bolti üveges jó -. Erre is lehet rakni lila hagymát, császár szalonnát és sajtot. 
      4. Szeretem az édes cuccokat, ezért egyszer fél üveg házi szilvalekvárt kentem simán a tésztára, de nagyon jó az áfonyalekvár, s rászelve 2 doboz camembert sajt. 
    7. Bekapcsolom a sütőt 220 fokra, hagyományos gázsütőnél 7-es fokozat.
    8. Míg bemelegszik teszek egy tepsibe - sütőbe való sima, nagy tepsi - sütőpapírt és elnyomogatom rajta a tésztát.
    9. Berakom a meleg sütőbe 15-20 percre - folyamatosan ellenőrzöm a közepét fogpiszkálóval, hogy ne legyen nagyon nyúlós. Ha már a teteje megszilárdul, a belseje meg éppen csak ragad - a fogpiszkálón maradhat tészta, de ne csomókban - rárakom a "feltétet", s visszacsúsztatom a sütőben, miközben leveszem 200 fokra - 6-os - a sütőt. 
    10. Ha van rajta sajt, akkor lesz jó, ha már barnul a sajt a tetején. Ha lekváros, akkor kb. 15-20 perc kell neki. Fogpiszkálóval lehet ellenőrízgetni. Akkor jó, ha tészta már nem marad rajta egyáltalán.
    Isteni, minden nap tudnék enni :):):).

    2010. október 28., csütörtök

    Babvagdalt, vagy babfasírt

    Úgy gondoltam, elegem van már a húsos kajákból, ezért kipróbáltam egy kis babos vagdaltat.

    Hozzávalók: 
    *50 dkg fejtett bab
    *1 nagy fej vöröshagyma
    *1 pritaminpaprika
    * 2 tojás
    *só, bors, petrezselyem
    * egy kk. friss koriander - lehet szárított. vagy fagyasztott is
    *ha kell, 2-3 evőkanál zsemlemorzsa

    *zsemlemorzsa és szezámmag a bundához,
    *tetejére tejföl.

    A babot előző este beáztatom, majd reggel megfőzöm annyi vízben, amennyi ellepi. Kicsit hűlni hagyom, majd turmixolom - én kézi mixerrel csináltam. Felvágom a hagymát és a paprikát kis darabokra, majd a babos pépbe teszem. Mehet bele a két tojás majd a fűszerek. Jól összedolgozom, majd hagyom 20-25 percig, hogy összeérjenek az ízek. Ha lágynak érzem, rakok bele 2-3 evőkanál zsemlemorzsát. Vigyázzunk, ne legyen túl sűrű, inkább lágy, éppen formázható "anyag". Begyújtom a sütőt 200 °C-ra - gázsütőnél 6-osra tekerem. A tésztát kigolyózom, de lehet egyben is sütni.  A golyókat megforgatom szezámmagos zsemlemorzsában, majd bele egy tepsibe, amibe rakok egy pici olajat. A tetejüket is megkenem olajjal (végre vettem ecsetet, így én azzal bűvészkedtem:)), majd be a sütőbe. Kb. 20 perc alatt kész. Nem lesz olyan sötét színe, mint a fasírtnak!!!!.
    Lehet forró olajban is sütni, akkor szerintem 10-15 perc bőven elég nekik.

    Tálaláskor tettem a tetejére tejfölt, mert a paprika és a hagyma a tejföllel nagyon jó ízt ad :):):). Nekem ízlett, s ami még fontosabb, 17 hónapos lányom is falta :):):). Érdemes kipróbálni akár hónap végén is, hiszen olcsó, gyors és laktató.